Botoks albo botox – fakty i mity

Zmarszczki pod oczami (tzw. kurze łapki) to zmiany starzeniowe, które pojawiają się na naszych twarzach najwcześniej ze wszystkich. Świadczą one zarówno o częstym uśmiechaniu się, jak i – niestety – o naszym dojrzałym wieku. Co zrobić, kiedy krem przeciwzmarszczkowy przestaje być skuteczny, a my chcemy czuć się nadal pięknie i młodo? Rozwiązanie tego problemu oferuje współczesna medycyna estetyczna.

Co to jest botoks?

Botoks (albo botox) to potoczna nazwa toksyny botulinowej, czyli naturalnej substancji, która w kontakcie z ludzkim organizmem działa paraliżująco na mięśnie i układ nerwowy. Brzmi to przerażająco, zwłaszcza gdy zdamy sobie sprawę, że inną popularną nazwą botoksu jest jad kiełbasiany – śmiertelnie niebezpieczna trucizna, pojawiająca się zwykle w wyniku niewłaściwego przechowywania wędlin i innych produktów spożywczych.

W klinikach medycyny estetycznej ta sama toksyna botulinowa jest jednak wykorzystywana w sposób bezpieczny, a jej niezwykłe właściwości pozwalają na złagodzenie efektów starzenia poprzez wygładzenie zmarszczek pod oczami i na całej pozostałej powierzchni twarzy. Ponieważ dawki botoxu wstrzykiwane pod skórę są niewielkie, efekt paraliżu zakończeń nerwowych ogranicza się jedynie do powierzchniowej warstwy naszego ciała. Dzięki temu istniejące już zmarszczki mimiczne stają się niewidoczne, a nowe – zwyczajnie nie powstają.

Ciekawym i bardzo efektywnym sposobem na wykorzystanie botoksu w dermatologii estetycznej jest leczenie za jego pomocą nadmiernej potliwości. Zabieg taki wykonuje się przede wszystkim w obszarze dłoni i stóp, a jego skuteczność została potwierdzona przez szerokie rzesze zadowolonych pacjentów.

Jak przeprowadza się zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Wprowadzenie botoksu pod skórę trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości obszaru ciała, który ma zostać wygładzony tą metodą. Popularne miejsca zastosowania toksyny botulinowej to:

  • zmarszczka między brwiami (tzw. lwia zmarszczka),
  • bruzdy poprzeczne czoła,
  • zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki),
  • zmarszczki nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza),
  • ukośne bruzdy w okolicach nosa.

Za pomocą botoksu niweluje się także nadmierną spastyczność policzków i podbródka, a niekiedy wykonuje się całościowy lifting twarzy.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, przeprowadzane w klinice Medbeauty doktora Andrzeja Kępy w Świdnicy, cechują się innowacyjnym połączeniem wygładzenia cery z jej intensywnym nawilżeniem przy użyciu kwasu hialuronowego. Opracowana w klinice metoda Botox Lifting daje niesamowite rezultaty już 2 dni po zabiegu! Cera jest bardziej napięta, zmarszczki mimiczne stają się niewidoczne, a twarz wygląda na młodszą. Efekty działania botoksu utrzymują się do 8 miesięcy po jego wprowadzeniu pod skórę (jest to uzależnione od ilości wstrzykniętego preparatu i indywidualnych właściwości organizmu pacjenta).

Jak każdy zabieg medyczny, również ostrzykiwanie twarzy botoksem wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Są to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • choroba autoimmunologiczna;
  • choroba Alzheimera;
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych rozrzedzających krew;
  • przyjmowanie antybiotyków.

Przed przystąpieniem do pracy lekarz-dermatolog wyspecjalizowany w dziedzinie medycyny estetycznej przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący okoliczności wykonania zabiegu i oczekiwanych rezultatów. Wtedy też określa się rozległość obszaru zabiegowego, dzięki czemu można oszacować długość pracy.

Galeria zdjęć “przed” i “po” znajduje się na stronie https://drkepa.com/