Botoks. Jakie są jego efekty?

Botox to białko wytwarzane z toksyny botulinowej, którą wytwarza bakteria Clostridium botulinum. To ta sama toksyna, która powoduje zatrucie jadem kiełbasianym. Botox jest toksyną, ale gdy lekarze stosują go prawidłowo i w małych dawkach, może przynieść korzyści. Ma zastosowanie zarówno kosmetyczne, jak i medyczne. Jako zabieg kosmetyczny zastrzyki z botoksu mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek skóry.

Co ciekawe, botoks został zatwierdzony jako lek na różne schorzenia.

Czym jest botoks?

Botox pochodzi z bakterii C. botulinum, które są obecne w wielu naturalnych środowiskach, w tym w glebie, jeziorach, lasach oraz w przewodzie pokarmowym ssaków i ryb.

Naturalnie występujące bakterie i zarodniki C. botulinum są na ogół nieszkodliwe. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zarodniki ulegają transformacji i wzrasta populacja komórek. W pewnym momencie bakterie zaczynają wytwarzać toksynę botulinową, śmiertelną neurotoksynę odpowiedzialną za zatrucie jadem kiełbasianym. Toksyna botulinowa jest niezwykle niebezpieczna. Niektórzy naukowcy oszacowali, że 1 gram zaufanego źródła krystalicznej postaci toksyny może zabić 1 milion ludzi, a kilka kilogramów może zabić każdego człowieka na planecie. Mówimy jednak o zupełnie innym botoksie, niż ten stosowany w medycynie estetycznej, który jest w 100 procentach bezpieczny.

Jednak gdy Botox jest odpowiednio stosowany w kontekście terapeutycznym, jest bezpieczny i ma niewiele skutków ubocznych. Producenci robią zastrzyki z botoksu z bardzo małymi dawkami toksyny botulinowej. Lek może tymczasowo sparaliżować mięśnie, co może przynieść korzyści osobom z różnymi zaburzeniami mięśni lub nerwów. Botox jest zastrzeżonym znakiem towarowym, który jest własnością jednej firmy.

Komercyjne preparaty toksyny botulinowej obejmują:

  • onabotulinumoksyna A (Botox)
  • abobotulinumoksyna A (Dysport)
  • inkobotulinumoksyna A (Xeomin)
  • rimabotulinumtoxin B (Myobloc)
  • prabotulinumoksyna A (Jeuveau)

Jak działa botoks?

Botox to neurotoksyna. Substancje te działają na układ nerwowy, zaburzając procesy sygnalizacji nerwowej, które stymulują skurcze mięśni. W ten sposób lek powoduje przejściowy paraliż mięśni. Aby jakikolwiek mięsień się skurczył, nerwy uwalniają przekaźnik chemiczny zwany acetylocholiną w miejscu, w którym zakończenia nerwowe spotykają się z komórkami mięśniowymi. Acetylocholina przyłącza się do receptorów na komórkach mięśniowych i powoduje kurczenie się lub skracanie komórek.

Zastrzyki z botoksu zapobiegają uwalnianiu acetylocholiny, która hamuje kurczenie się komórek mięśniowych. W ten sposób toksyna pomaga mięśniom stać się mniej sztywnymi.

Efekty botoksu

Podstawowym zastosowaniem Botoxu jest zmniejszenie zmarszczek na twarzy. Zastrzyki z botoksu są najpopularniejszym zabiegiem kosmetycznym w całym kraju. Efekty są tymczasowe, utrzymują się od 3 do 12 miesięcy, w zależności od rodzaju zabiegu.

Pacjenci często korzystają z botoksu w następujących obszarach ciała:

  • zmarszczki między brwiami, zwane zmarszczkami brwiowymi, zmarszczkami gładzizny czoła lub jedenastką
  • zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki
  • poziome zmarszczki na czole
  • zmarszczki w kącikach ust
  • „brukowana” skóra na brodzie

Lekarze stosują toksynę botulinową, rozcieńczając proszek w soli fizjologicznej i wstrzykując go bezpośrednio do tkanki nerwowo-mięśniowej.

Aby toksyna zaczęła działać, potrzeba 24-72 godzin. Rzadko, zanim pojawią się pełne efekty, może minąć nawet 5 dni. W zależności od zabiegu mogą trwać od 3 do 12 miesięcy. Pacjenci powinni unikać stosowania Botoxu podczas ciąży lub karmienia piersią, lub jeśli kiedykolwiek mieli reakcję alergiczną na lek lub którykolwiek z jego składników.

Sprawdź, jak wykonywany jest zabieg w naszej klinice Medbeauty Aesthetic Clinic Kepa. Pomożemy Ci odzyskać piękny wygląd.