Jak się przygotować do laseroterapii?
Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwości, z jakich nie mogliśmy korzystać nigdy wcześniej. W ostatnich latach popularne stały się niezwykle skuteczne zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 lub innych laserów o działaniu upiększającym. Dzięki nim możliwe jest nieinwazyjne wykonywanie liftingu okolic twarzy, usuwanie blizn (np. blizn po trądziku), zmian naczyniowych czy rozstępów. Rekonwalescencja po takich zabiegach trwa niezwykle krótko, a efekty często przerastają najśmielsze oczekiwania pacjentek i pacjentów.
Laseroterapia – jak się przygotować do zabiegu?
Zabiegi z wykorzystaniem lasera są zdecydowanie mniej inwazyjne, niż tradycyjne operacje z zakresu chirurgii plastycznej. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę zagrożenia, które w ściśle określonych warunkach stanowią przeciwwskazania dla zastosowania laseroterapii. Są to m.in.:
- ciąża,
- nowotwór skóry,
- wypełniacze w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi,
- aktywny stan zapalny skóry,
- aktywna opryszczka,
- cukrzyca i nadciśnienie,
- stosowanie leków fotouczulających,
- łuszczyca i bielactwo,
- epilepsja,
- wszczepiony rozrusznik serca.
Jeżeli żaden z wymienionych wyżej czynników nie występuje, pacjent może przystąpić do zabiegu laseroterapii pod warunkiem uprzedniego przygotowania swojej skóry. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z promieniami UV (zarówno tymi pochodzącymi ze słońca, jak i z urządzeń typu solarium), ponieważ świeża opalenizna stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Po drugie na 4 tygodnie przed planowaną wizytą w gabinecie medycyny estetycznej powinno się zrezygnować ze stosowania kremów z retinolem, które zawierają substancje światłoczułe. Ważne jest również to, aby w ciągu miesiąca poprzedzającego laseroterapię nie peelingować swojej skóry, a przez 24 godziny przed i po zabiegu nie spożywać alkoholu.
Jak dbać o skórę po laseroterapii?
Stosowanie się do zaleceń lekarza jest bardzo ważnym czynnikiem przyspieszającym rekonwalescencję. Przez pierwsze 7 dni po poddaniu się kuracji z wykorzystaniem lasera, należy dbać o intensywne nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kremów. Jeżeli taka jest decyzja lekarza medycyny estetycznej, pacjent powinien również przyjmować przepisane mu preparaty lecznicze, które przyspieszają odbudowę tkanek skóry. Po zabiegu lipolizy niekiedy zalecane jest też stosowanie bielizny uciskowej, która pomaga skutecznie wymodelować sylwetkę.
W okresie rekonwalescencji po laseroterapii należy bezwzględnie chronić naskórek przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z wychodzenia z domu, jednak zalecane jest powstrzymanie się przed opalaniem ciała i korzystaniem z solarium przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Wychodząc na słońce należy solidnie smarować miejsca zabiegowe kremem z filtrem UV o wskaźniku SPF 50.
Warto pamiętać, że laseroterapia stanowi bezpieczną, choć nie całkiem bezbolesną alternatywę dla tradycyjnej chirurgii plastycznej. Można ją wykonywać w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy zalecane jest nawet znieczulenie ogólne. W tym drugim przypadku niedozwolone jest prowadzenie pojazdów mechanicznych przez pierwszą dobę po wykonaniu zabiegu.
Decydując się na poddanie swojej skóry działaniu lasera należy być przygotowanym na możliwe skutki uboczne. Objawiają się one zwykle niewielkim zaczerwienieniem lub opuchlizną skóry, która na ogół ustępuje w ciągu 24 godzin po wykonaniu zabiegu.
Galeria zdjęć “przed” i “po” laseroterapii oraz szczegółowe informacje dotyczące różnych zabiegów znajdują się na stronie https://drkepa.com.