Nietrzymanie moczu – jak sobie z tym radzić

Nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Pierwsze objawy tej przypadłości mogą wystąpić już w bardzo młodym wieku. W ich przypadku zazwyczaj ma się do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem ten jest wstydliwy i dokuczliwy. Sposobem na jego rozwiązanie jest ginekologia estetyczna. Do leczenia nietrzymania moczu wykorzystuje ona innowacyjny laser Mona Lisa Touch. Jakie są efekty jego zastosowania?

Co trzeba wiedzieć o nietrzymaniu moczu?

Z problemem nietrzymania moczu przede wszystkim spotkają się panie. Szacuje się, że problem dotyka ok. 25-45% kobiet w zależności od grupy wiekowej. Częstotliwość problemów z nietrzymaniem moczu przybiera na sile wraz z wiekiem. Z racji upowszechnienia się problemu Międzynarodowe Towarzystwo Kontyngencji wyłoniło kilka typów nietrzymania moczu. W opracowanej klasyfikacji można znaleźć:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – pojawia się ono, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej np. podczas kaszlu, kichania, pracy fizycznej; do wycieku moczu dochodzi bezwiednie – nie towarzyszy mu uczucie parcia czy zwiększenia częstotliwości mikcji podczas dnia;
  • Nietrzymanie moczu z parcia – jest to mimowolne popuszczanie moczu pod wpływem przymusu parcia na niego; może być spowodowane niestabilnością lub zbyt dużym pobudzeniem wypieracza pęcherza moczowego;
  • Mieszane nietrzymanie moczu;
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – zazwyczaj występuje u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym i charakteryzuje się stałym lub okresowym wyciekaniem moczu z przepełnienia i nadmiernie rozciągniętego pęcherza.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która może występować z różnych przyczyn. U każdego może być ona inna, czynniki mogą się też na siebie nakładać. U kobiet zazwyczaj występuje w wyniku uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni wokół cewki moczowej. Nietrzymanie moczu może też pojawiać się po porodzie i w okresie menopauzy, kiedy to dochodzi do zmiany w gospodarce hormonalnej.

Leczenie nietrzymania moczu

Rozwiązaniem jakie proponuje ginekologia estetyczna paniom borykającym się z nietrzymaniem moczu jest laseroterapia. W klinikach Medbeauty w leczeniu nietrzymania moczu wykorzystywany jest innowacyjny laser Mona Lisa Touch. Jest on idealną alternatywą dla inwazyjnych i skomplikowanych zabiegów operacyjnych, a także obciążających terapii hormonalnych. Zabieg polega na wykorzystywaniu wiązki lasera do zagęszczenia komórek nabłonka, który buduje błonę śluzową pochwy. Dodatkowo Mona Lisa Touch wzmacnia przednią ścianę pochwy i przywraca kontrolę nad pęcherzem.

Więcej o przebiegu leczenia nietrzymania moczu laserem można dowiedzieć się na konsultacjach w klinikach Medbeauty w Wałbrzychu, Świdnicy i Świebodzinie. Specjaliści rozwieją wszystkie wątpliwości, a także sprawdzą, czy kwalifikuje się do zabiegu. Aby kwalifikacja mogła być przeprowadzona, konieczne jest przedstawienie lekarzowi wyników badania cytologicznego wykonanego nie później niż 6 miesięcy przed zabiegiem.

Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu

Laser Mona Lisa Touch uznawany jest za ten o wysokiej skuteczności w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Rezultaty laseroterapii widoczne są po miesiącu od przeprowadzenia zabiegu, wyraźniej poprawy można oczekiwać już po 2 tygodniach. Dzięki laserowi Mona Lisa Touch poprawić można komfort życia, samopoczucie i samoocenę, a także pozbyć się wstydliwego problemu na zawsze. Warto pamiętać, że najlepsze i najszybsze efekty osiągnie się, jeśli do kliniki Medbeauty zgłosi się zaraz po wystąpieniu problemu. Ignorowanie problemu przez lata i brak rozpoczęcia kuracji może doprowadzić do nasilenia zmian chorobowych i często oznacza, że kuracja musi objąć całą serię zabiegów laserem Mona Lisa Touch.

Laser w ginekologii estetycznej

Laseroterapia w ginekologii estetycznej wykorzystywana jest bardzo często. Zabiegi polecane są nie tylko przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, ale w przypadku częstych infekcji pochwy, jej suchości i nadmiernej luźności, a także niezadowoleniu z wyglądu narządów płciowych.